O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasining “Xalqaro standartlar asosida sifat menejmenti tizimini korxonalarga joriy qilish bo‘yicha chora – tadbirlar ” qarorini bajarish maqsadida ”Farg’onaazot“ AJ korxonasida integrallashgan tizim menejmenti ishlab chiqildi va joriy etildi.
Bu tizimning joriy qilishdan maqsad korxona boshqaruv sistemasini takomillashtiradi, ishlab chiqilayotgan mahsulotlarni sifatini kafolatlaydi, ekologik ta'sirlar va ko‘rsatkichlarni barqaror boshqarish imkonini beradi.
O'zDSt ISO 9001:2009 va O'zDSt ISO 14001:2009 davlat standartlari va ISO 9001:2008 i ISO 14001:2004 xalqaro standart talablariga muvofiq 2011 yilning yanvar' oyida korxonaning integrallashgan tizim menejmenti tizimi sertifikatlashtirildi , quyidagi mahsulotlarga taaluqli:
ammiak selitrasi
suyuq ammiak
karbamid
magniy xlorat defolianti
natriy xlorati
asetat sellyulozasi
Korxonaning ”Sifat va atrof muhitni muhofaza qilish sohasidagi siyosati ” ishlab chiqildi.Yuqorida ko‘rsatilib o‘tilgan xujjatda korxonaning faoliyatini va ishlab chiqarish jarayonini yaxshilashga asosiy yo‘nalishlar belgilangan.

Во исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по внедрению на предприятиях систем управления качеством, соответствующих международным стандартам», на АО «Farg'onaazot» разработана и действует интегрированная система менеджмента.
Целью разработки и внедрения этой системы является обеспечение результативного функционирования и совершенствование системы руководства предприятием, а также достижение гарантированного качества выпускаемой продукции, отвечающей требованиям регламентов и соответствующей запросам покупателей и снижение воздействия на окружающию среду.
В январе 2011 г. проведена комплексная сертификация интегрированной системы менеджмента предприятия на соответствие государственным стандартам O'zDSt ISO 9001:2009 и O'zDSt ISO 14001:2009 а также международным стандартам ISO 9001:2008 и ISO 14001:2004, применительно к следующей продукции:
аммиачная селитра
жидкий аммиак
карбамид
хлорат магниевые дефолианты
хлорат натрия
ацетаты целлюлозы.
На предприятии разработана «Политика в области качества и охраны окружающей среды». В данном документе определены основные направления деятельности по улучшению функционирования основных процессов на предприятии.