O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri tomonidan 2002 yil 19 sentyabrda tasdiqlangan ISO 9001: 2000 xalqaro standartining talablariga muvofiq Sifat Menejmenti Tizimini ishlab chiqish, tadbiq etish va sertifikatlash bosqichma bosqich dasturiga muvofiq, korxonamizda sifat menejmenti tizimi joriy etilib, sertifikatlangan. Tizim 2007 yil 10-sentabrda TUV SERT (Germaniya) xalqaro sertifikatlash organi tomonidan "SERT MANAGEMENT" AJ bilan birga MChJ auditorlari ishtirokida sertifikatlangan. Sertifikat mineral o'g'itlar va defoliantlar ishlab chiqarish uchun amalda bo'lgan.
MST faoliyatining tajribasiga va korxonalarning ekologik jihatdan tobora ortib borayotgan talablariga muvofiq, korxonamiz rahbariyati korxonada ISO 9001 xalqaro standartiga muvofiq, ISO 9001 xalqaro standarti va 2004 yil ISO 14001 versiyasiga muvofiq atrof-muhit boshqaruvi tizimiga muvofiq sifat menejmenti tizimini o'z ichiga olgan yagona boshqaruv tizimini (MIT) ishlab chiqish va amalga oshirishga qaror qildi. Ushbu tizim 2011 yilda ishlab chiqilgan, joriy etilgan va muvaffaqiyatli sertifikatlangan. Tizimning rivojlanishi davrida, mineral o'g'itlar, defoliantlar va sellyuloza atsetatlarini ishlab chiqarish kengaytirilgan.
2013 yilda qayta sertifikatlashtirish bo'yicha audit o'tkazildi - sertifikatning haqiqiyligi Cert International tomonidan tasdiqlangan. ISO 9001: 2008, O'z DSt ISO 9001: 2009 va O'z DSt ISO 14001: 2009 xalqaro standartlari asosida yangi sertifikatlar olingan.
Korxonada ikkita sertifikatlangan laboratoriya mavjud:
- MKL reaktivlar va dorilarni tayyorlash sektori. 2010 yil 25 iyundan 25 iyungacha № 51 attestat guvohnomasi
- AM-76 laboratoriyasi. 2010 yil 25 iyundan 52 iyunga qadar № 52 Attestatsiya guvohnomasi va uchta akkreditlangan laboratoriyalar:
- Texnik nazorat bo’limining (TNB) akkreditatsiyalangan sinov laboratoriyasi - 2.05.2011 yil, UZ.AMT07.MAI.376, muddati cheklanmagan
- - SES akkreditatsiya sexi laboratoriyasi - 2.06.2009 yil UZ.AMT07.MAI.375, muddati cheklanmagan
- - Korxonaning metrologiya xizmati laboratoriyasi - 23.01.2012 yildagi 0169-sonli akkreditatsiya to'g'risidagi guvohnoma, muddati 23.01.2017 yilgacha
Laboratoriyalarni rivojlantirish bo'yicha uzoq muddatli rejalar ishlab chiqilib, bosqichma-bosqich amalga oshirilib kelinmoqda, shu jumladan, yangi uskunalarni sotib olish, mavjud va o'lchashning yangi usullarini ishlab chiqish va tadbiq etish, hamda mavjud va o’zlashtirilayotgan mahsulotni nazorat qilish amalga oshirilimoqda.
Korxonada uskunalarni modernizatsiyasi bosqichma-bosqich o’tkazilmoqda. 2007 yildan buyon, Ammiak-3 sexining avtomatlashtirilgan texnologik jarayonni boshqarish tizimi (ATJBT) almashtirilgan, bundan tashqari, ammiak ishlab chiqarish jarayoni takomillashtirildi – monoetanolamin absorbenti yanada ilg’or metildietanolaminga almashtirildi, shuningdek, Karbamid sexining ATJBTsi zamonaviysiga almashtirildi.
Korxonada yabgi turdagi mahsulotlar – Azot-fosforli o’g’it (AFU), Suyuq azotli mineral og’iti (KAS), natriy biokarbonati, Suyultirilgan azotli-kaltsiy og’iti (SAKO’) va boshqalar o’zlashtirildi.
SMTni amalga oshirishdan oldin korxonada ikkita turdagi mahsulot - karbamid va ammiakli selitrani sertifikatlagan edi, hozirda 13 turdagi mahsulot sertifikatlangan.
"Farg'onaazot" AJ korxonasiga Sifat Menejmenti Tizimini joriy etish mineral o'g'itlarni nafaqat yaqin, balki uzoq xorij mamlakatlariga ham eksport qilish geografiyasini kengaytirish imkonini berdi. Shunday qilib, 2007-2008 yillarda Rossiya, Qozog'istonga eksport qilindi. 2015-yilda 15 mamlakatga - Rossiya, Qozog'iston, Qirg'iziston, Malayziya, BAA, Koreya, Eron, Filippin, Turkiya, Litva, Moldova, Keniya, Kamerun, Shri Lanka, Yaponiyaga eksport qilishni tashkil etdi.
Korxonada SMT ning joriy etilishi va faoliyat ko'rsatishi davomida 250 dan ortiq xodimlar turli kurslarda o'qitildi. O’qitish korxona hududida ham, tashqarida (NIISMS, Sert Akademie, Uzbek-Holding, Farg'ona SSM va boshqalar)ham o'tkazilgan.

ЭТАПЫ РАЗРАБОТКИ И ВНЕДРЕНИЯ ИСМ
В соответствии с поэтапной программой разработки, внедрения и сертификации Системы Менеджмента Качества в соответствии с требованиями международного стандарта ISO 9001:2000, утвержденной 19.09.2002 г. Премьер-министром Республики Узбекистан, на нашем предприятии разработана внедрена и сертифицирована система менеджмента качества. Система сертифицирована 10 сентября 2007года в международно-признанном Сертификационном Органе TUV SERT (Германия), с участием аудиторов ООО с УИК «SERT MANAGEMENT». Действие сертификата распространялось на производство минеральных удобрений и дефолиантов.
На основании опыта функционирования СМК, а также в связи с возрастающими требованиями по экологической составляющей предприятий, высшим руководством нашего предприятия было принято решение о разработке и внедрении на предприятии интегрированной системы менеджмента (ИСМ) в которую входят система менеджмента качества в соответствии с международным стандартом ISO 9001 версии 2008 года и система экологического менеджмента в соответствии с ISO 14001 версии 2004 года. Данная система была разработана, внедрена и успешно сертифицирована 2011году. В ходе разработки системы была расширена область распространения - производство минеральных удобрений, дефолиантов и ацетатов целлюлозы.
В 2013 году проведен ресертификационный аудит – действие сертификата подтверждено компанией Cert international. Были получены новые сертификаты по международному стандарту ISO 9001:2008, O’z DSt ISO 9001:2009 и O’z DSt ISO 14001:2009.
На предприятии функционируют две аттестованных лаборатории:
- сектор по приготовлению препаратов и реактивов ЦХЛ. Свидетельство об аттастации №51 от 25.06.2010 до 25.06.2015
- лаборатория цеха АМ-76 свидетельство об аттестации №52 от 25.06.10 до 25.06.15
и три аккредитованные лаборатории:
- Аккредитованная испытательная лаборатория отдела технического контроля(ОТК) - UZ.AMT07.MAI.376 от 2.05.2011 без ограничения срока действия
- Лаборатория цеха СЭЦ аккредитация - UZ.AMT07.MAI.375 от 2.06.2009 без ограничения срока действия
- Лаборатория метрологической службы предприятия - аттестат аккредитации № 0169 от 23.01.2012г. действие до 23.01.2017г.
Разработаны и поэтапно выполняются перспективные планы развития лабораторий, включающие приобретение нового оборудования и разработку и внедрение новых методик измерения и контроля имеющейся и осваиваемой продукции.
На предприятии поэтапно проводится модернизация оборудования. Так с 2007 года на предприятии заменена автоматическая система управления технологическим процессом (АСУТП) цеха Аммиак-3, кроме того усовершенствован процесс производства аммиака – заменен абсорбент моноэтаноламин на более прогрессивный метилдиэтаноламин, также заменена АСУТП цеха Карбамид на более современную.
На предприятии освоены новые виды продукции – Азотно фосфорное удобрение (АФУ), Удобрение жидкое азотное (КАС), бикарбонат натрия, Жидкое азотно-кальциевое удобрение (ЖАКУ) и др.
До внедрения СМК на предприятии было сертифицировано 2 вида продукции – карбамид и аммиачная селитра на данный момент на предприятии сертифицировано 13 видов продукции.
Внедрение Системы Менеджмента Качества на предприятие ОАО «Farg’onaazot», позволило реализовывать и продвигать уровень географии продукции минеральных удобрений в страны не только ближнего, но и дальнего зарубежья. Так в 2007-2008гг. экспортировалась в Россию, Казахстан. За 2014 год составила - 18 стран: Россия, Казахстан, Кыргызстан, Малайзия, ОАЭ, Корея, Иран, Филлипины, Турция, Литва, Молдавия, Кения, Камерун, Шри-Ланка, Япония, Туркмения, Китай, Камбоджа.
На предприятии в ходе внедрения и функционирования СМК было обучено на различных курсах свыше 250 сотрудников. Обучение проводилось как на территории предприятия так и за его пределами (НИИСМС, Sert Akademie, Узбек-Холдинг, Ферганский ЦИС и др.)