“Farg‘onaazot” AJning sifat, atrof-muhitni muhofaza qilish va energiya iste’moli sohasidagi siyosati
“Farg‘onaazot” aksiyadorlik jamiyati faoliyati, mineral o‘g‘itlar va boshqa turdagi kimyo mahsulotlarining yirik ishlab chiqaruvchisi sifatida qonunchilik talablariga so‘zsiz rioya etish, atrof-muhitga ta’sirni kamaytirish va energiya samaradorligini boshqarishga asoslangan.
Barqaror rivojlanish tamoyillaridan kelib chiqqan holda “Farg‘onaazot” aksiyadorlik jamiyatining strategiyasi quyidagilarga yo‘naltirilgan:
• sifat standartlariga muvofiq mahsulot ishlab chiqarishga;
• atrof-muhitga salbiy ta’sirni kamaytirishga;
• energo resurslardan samarali foydalanish/iste’mol qilishga.
Bizning joriy vazifalarimiz:
• MS ISO 9001, ISO 14001 va ISO 50001 talablariga muvofiq, integratsiyalashgan boshqaruv tizimini ishlaydigan holatda ushlab turish.
• mahsulot xajmini oshirish, ishlar natijadorligini reja asosida yaxshilash.
Mazkur Siyosatga muvofiq “Farg‘onaazot” AJ o‘z zimmasiga quyidagi majburiyatlarni oladi:
• qonun hujjatlari, iste’molchilar va manfaatdor shaxslar talablarini bajarilishini;
• Siyosat va Maqsadlarni amalga oshirishda har bir xodimning ishtirokini ta’minlash, shaxsiy javobgarlikni belgilash, boshqaruvning barcha darajalarida ijrochilar uchun rollar, majburiyatlar, vakolatlarni taqsimlash;
• xodimlarning malakasini doimo oshirib borish, mahsulotlarni ishlab chiqishda novatorlik uslullarini va xavfsiz mehnat usullarini ishlab chiqishda ishtirok etayotgan xodimlarni rag‘batlantirishni;
• xo‘jalik faoliyatining barcha sohalarida hokimiyat bilan hamkorlik qilish, nazorat qiluvchi organlar va xalqaro tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorlik qilishni;
• atrof-muhit samaradorligini oshirish maqsadida energiya boshqaruv tizimini doimiy ravishda yaxshilab borish.
• quyidagilarning qisqartirishini ta’minlash orqali atrof-muhitga salbiy ta’sirni kamaytirish:
- atmosferaga ifloslantiruvchi moddalarning chiqarilishi;
- shahar kanalizatsiya tarmog‘iga oqava suvlarni oqizishni;
- korxona faoliyati natijasida hosil bo‘lgan ishlab chiqarish chiqindilarini;
• energiya samaradorligi va energiyani boshqarish tizimini doimiy ravishda takomillashtirish;
• energiya samaradorligini oshirishga ta’sir qiluvchi, energiya samaradorligini ta’minlaydigan asbob-uskunalar va xizmatlarni xarid qilishni qo‘llab-quvvatlash;
• energiya samaradorligini oshirishga qaratilgan loyiha faoliyatini qo‘llab-quvvatlash.
• integratsiyalashgan boshqaruv tizimini saqlash uchun zarur mehnat, moliyaviy va boshqa resurslar bilan ta’minlash, ularning rivojlanishi va doimiy takomillashtirishga ko‘maklashish.

Деятельность AO “Farg‘onaazot”, как крупного производителя минеральных удобрений и других видов химической продукции, основана на безусловном выполнении требований законодательства, снижения воздействия на окружающую среду и управления энергоэффективностью.
Руководствуясь принципами устойчивого развития, стратегия АО “Farg‘onaazot” нацелена:
• на выпуск продукции в соответствии со стандартами качества;
• на снижение негативного влияния на окружающую среду:
• на обеспечение эффективного использования/потребления энергоресурсов.
Наши текущие задачи:
• поддержание в рабочем состоянии ИСМ по требованиям МС ISO 9001, ISO 14001 и ISO 50001.
• увеличение объемов продукции, планомерное улучшение результатов работы.
В соответствии с настоящей Политикой АО “Farg‘onaazot”, принимает на себя следующие обязательства;
• выполнение требований законодательства, потребителей и заинтересованных сторон;
• обеспечение участия каждого работника в реализации Политики и Целей, установлением персональной ответственности, распределение ролей, обязанностей, полномочий для исполнителей всех уровней управления;
• обеспечить постоянное повышение квалификации персонала, поощрение сотрудников, принимающих в разработке новаторских приемов при изготовлении продукции и безопасных методов работы;
• сотрудничать по всем направлениям хозяйственной деятельности с властями, взаимодействовать с надзорными органами и международными организациями;
• постоянно улучшать СЭМ с целью повышения экологической деятельности.
• сводить до минимума негативное воздействие на окружающую среду, путем обеспечения сокращения:
- выбросов загрязняющих веществ в атмосферу;
- сбросов сточных вод в городскую канализационную сеть;
- отходов производства, образующиеся в результате деятельности предприятия;
• постоянно улучшать энергетические характеристики и СЭнМ;
• поддерживать закупки оборудования и услуг обеспечивающие эффективно потребления энергии, влияющих на улучшение энергетические характеристик;
• оказывать поддержку проектной деятельности, направленной на улучшения энергетических характеристик.
обеспечить поддержание интегрированной системы менеджмента необходимыми трудовыми, финансовыми и прочими ресурсами, содействовать их развитию и постоянному улучшению.