KORXONADA “28-APREL - BUTUNJAHON MEHNATNI MUHOFAZA QILISH KUNI” MUNOSABATI BILAN PSIXOLOG ISHTIROKIDA SEMINAR-TRENING TASHKIL ETILDI
“28-aprel - Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kuni” har yili dunyo bo‘ylab yuzdan ortiq mamlakatlarda, shu qatori O‘zbekiston Respublikasida ham tantanali ravishda nishonlanadi.
Joriy yilda “Farg‘onaazot” AJda “Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kuni” doirasida aprel oyining so‘nggi haftasi “Mehnatni muhofaza qilish va xavfsizlik haftaligi” deb e’lon qilindi. Shu munosabat bilan korxonaning tarkibiy bo‘linmalarida “Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kuni” munosabati bilan ish joylarida mehnatni muhofaza qilish, xavfsizlik texnikasi qoidalarini takomillashtirish, shikastlanishlar va baxtsiz hodisalarning oldini olish va yo‘l qo‘ymaslikka qaratilgan profilaktika tadbirlari o‘tkazilmoqda.
Amalga oshirilayotgan tadbirlar doirasida joriy yilning 23-aprel kuni Sanoat, xavfsizlik, atrof-muhitni muhofaza qilish va xavfli ishlab chiqarish obyektlarini sanoat xavfsizligi boshqarmasi tomonidan korxona xodimlari uchun seminar-trening tashkil etilib, unda sex va boshqarmalar vakillari ishtirok etishdi.
Seminarni boshqarma boshlig‘i Abduraxmanov Fayzullo Abdullaevich kirish so‘zi bilan ochib berdi. Xususan, Fayzullo Abdullaevich o‘z nutqida seminar ishtirokchilariga Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kunining ta’sis etilishi tarixi, O‘zbekiston Respublikasining fuqarolar tomonidan salomatligi va mehnatini muhofaza qilish borasida o‘z konstitutsiyaviy huquqlarini amalga oshirishni ta’minlashga qaratilgan qonunchilik va me’yoriy-huquqiy hujjatlar haqida so‘zlab berdi. Shuningdek, ma’ruzachi o‘z nutqi davomida korxona ishchi va xizmatchilari tomonidan mehnatni muhofaza qilish va xavfsizlik texnikasi bo‘yicha qoidalar, me’yoriy hujjatlar va yo‘riqnomalar talablariga rioya etish masalalariga ham alohida to‘xtalib o‘tdi.
Seminar-trening dasturiga ko‘ra navbatdagi so‘z korxona psixologi Ergasheva Nargizaxonga berildi.
Psixolog tomonidan “Ishchi-xodimlar o‘rtasida stress, emotsional buzilish holatlarini oldini olish hamda xodimlar o‘rtasida sog‘lom ruhiy muhitni yanada  yaxshilash” mavzusida tayyorlangan trening hech kimni befarq qoldirmadi.
Trening davomida jamiyatda shaxs sifatida o‘ziga psixologik himoya vositalarini qo‘llash, kasbiy professional charchoqning keltirib chiqaruvchi ijtimoiy – psixologik omillar, stress va charchoq natijasida, zo‘riqish, holdan toyish holatlarida o‘z-o‘zini psixologik himoya qilish bo‘yicha mashqlar va tavsiyalar berildi. Psixologik treningda ishchi-xodimlar faol qatnashdilar, o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javoblar olishdi va taklif mulohazalarni berishdi.

НА ПРЕДПРИЯТИИ ОРГАНИЗОВАН СЕМИНАР-ТРЕНИНГ, С УЧАСТИЕМ ШТАТНОГО ПСИХОЛОГА ПОСВЯЩЁННЫЙ ВСЕМИРНОМУ ДНЮ ОХРАНЫ ТРУДА
Всемирный день охраны труда – 28 апреля ежегодно в торжественной обстановке отмечается, как и во всём мире, так и в нашей стране.
В этом году в рамках «Всемирного дня охраны труда» в АО «Farg‘onaazot» последняя неделя апреля объявлена «Неделей охраны труда». По этому случаю в структурных подразделениях Общества в честь «Всемирного дня охраны труда» проводятся мероприятия, направленные на улучшение охраны труда, техники безопасности, профилактические работы по предупреждению и недопущению травматизма, несчастных случаев на рабочих местах.
В рамках проводимых мероприятий, 23 апреля текущего года, Управлением ОТ, ТБ, ООС и ПБ был организован семинар – тренинг для работников предприятия, на котором приняли участие представители цехов и отделов.
Семинар открыл со вступительной речью начальник управления Абдурахманов Файзулло Абдуллаевич. В ходе своего выступления Файзулло Абдуллаевич рассказал участникам семинара об истории учреждения Всемирного дня охраны труда, о законодательных и нормативных актах Республики Узбекистан направленных на обеспечение реализации гражданами конституционных прав на охрану их здоровья и труда. Также в ходе своего выступления докладчик коснулся вопросов соблюдения рабочими и служащими предприятия требований правил, норм и инструкций по охране труда и технике безопасности.
Согласно программе семинара-тренинга, следующее слово было предоставлено психологу предприятия Эргашевой Наргизе.
Подготовленный психологом тренинг на тему «Профилактика стрессов и эмоциональных расстройств среди работников и дальнейшее улучшение здоровой психической среды среди работников» не оставил равнодушным никого из собравшихся.
В ходе семинара-тренинга наиболее полно были раскрыты психологические методы использования средств психологической защиты индивидуума в обществе, социально-психологические факторы, вызывающие профессиональное выгорание, само-психологическая защита при стрессах и переутомлении, а также упражнения и рекомендации по его преодолению. Сотрудники приняли активное участие в психологическом тренинге, получили ответы на интересующие вопросы и высказали свои предложения.