MAKTAB O‘QUVCHILARI KORXONA FAOLIYATI BILAN TANISHDILAR
O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalari agentligi tizimidagi Farg‘ona shahar 1-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internatining “Farg‘onaazot” AJ bilan hamkorlik tadbirlarini yanada takomillashtirish maqsadida joriy yilning 3-may kuni jamiyat faoliyati bilan yaqindan tanishish maqsadida, maktab-internatining 9-10-sinf o‘quvchilari tashrif buyurishdi.
Korxona faoliyati, ya’ni, ishlab chiqarish jarayoni, mahsulot turlari va ularning qishloq xo‘jaligidagi ahamiyati haqida o‘z bilim va malakalarini oshirish uchun kelgan o‘quvchilar, avvaliga jamiyatda harakatlanish qoidalari, xavfsizlik texnikasi bo‘yicha ko‘rsatmalar olishdi.
Shuningdek ishlab chiqarish-texnika boshqarmasi yetakchi mutaxassisi Abdullayev Avazbek korxonada ishlab chiqariladigan mahsulotlar to‘g‘risida ma’lumot berib o‘tgan bo‘lsa, ishchi-xodimlar xususan yoshlarning ish jarayonidagi ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy, madaniy va sport salomatlik borasida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida boshqaruv raisining yoshlar masalalari bo‘yicha maslahatchisi Nurmurod Sirojov ma’lumot berib o‘tdi.
Shundan so‘ng o‘quvchilar maxsus avtotransport vositasida korxonada tashkil etilgan muzeyga tashrif buyurib korxona tarixi bilan yaqindan tanishib chiqdilar.
So‘ngra, markaziy kimyo laboratoriyasi mutaxassislari tomonidan maxsus laboratoriya amaliy ishlari ko‘rgazmasi bo‘ldi.
Navbatdagi manzilda o‘quvchilar Qutqaruv otryadi hamda yong‘in xavfsizligi xodimlari tomonidan ko‘rgazmali amaliy mashg‘ulotlar guvohi bo‘ldilar.
Korxona bo‘ylab ekskursiyaning so‘ngi manzili Iste’mol sodasini ishlab chiqarish sexidagi jarayonlar bilan tanishish bo‘ldi.
Tadbir so‘ngida soha mutaxasisslar tomonidan o‘quvchilar savollariga atroflicha javoblar berib o‘tildi.

НА ПРЕДПРИЯТИИ ОСУЩЕСТВЛЯЕТСЯ ПЛОДОТВОРНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО С ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫМИ УЧРЕЖДЕНИЯМИ ФЕРГАНЫ
В АО «Farg‘onaazot» налажено тесное сотрудничество с Ферганской городской специализированной школой-интернатом № 1 при Агентстве образовательных учреждений Республики Узбекистан. В рамках данного сотрудничества 3 мая текущего года, была организована экскурсия школьников на предприятие. В ходе экскурсии ученики 9-10 классов школы-интерната были ознакомлены с деятельностью общества.
Перед началом экскурсии старшеклассникам был проведён инструктаж по технике безопасности, также они были ознакомлены с правилами передвижения по территории предприятия. Затем ведущий специалист производственно-технического управления, Абдуллаев Авазбек подробно рассказал ученикам о производственной деятельности предприятия, о видах производимой продукции и ее роли в сельском хозяйстве, советник председателя правления по вопросам молодежи Нурмурод Сирожов подробно проинформировал гостей о работе, проводимой на предприятии с молодёжью в духовно-просветительской, культурной и спортивно-оздоровительных сферах.
После этого учащиеся на специальном автомобиле посетили созданный на предприятии музей, где ознакомились со славной историей предприятия.
Следующим пунктом посещения была центральная химическая лаборатория предприятия, где специалистами были продемонстрированы лабораторные работы.
Далее ученики посетили Спасательный отряд, где им были показаны практические занятия спасателей и сотрудников пожарной безопасности.
Последним пунктом экскурсии стал цех по производству пищевой соды, знакомство с производственным процессом в цехе оставил неизгладимое впечатление у школьников.
В ходе экскурсии, сопровождавшие учеников специалисты предприятия предоставили полную и качественную информацию по всем интересующим их вопросам.
Интересная и познавательная экскурсия, организованная для учеников, послужит им толчком для ещё большего изучения школьных предметов.