KORXONADA MAXSUS-TAKTIK O‘QUV MASHQI O‘TKAZILDI
Korxonamizda sanoat xavfsizligi va favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik darajasini oshirish maqsadida maxsus-taktik o‘quv mashqi tashkil etildi. Tadbir rejaga muvofiq 4 ta o‘quv nuqtasida o‘tkazilib, jarayon korxona rahbariyati hamda tegishli tuzilmalar vakillari tomonidan kuzatildi.
1-o‘quv nuqtasi – ishtirokchilarga mashqning maqsad va vazifalari, shuningdek, korxonada favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha amalga oshirilgan tizimli choralar haqida ma’lumot berildi.
2-o‘quv nuqtasi – fuqaro muhofazasi tuzilmalari va xizmatlarning shaxsiy tarkibi saf ko‘rigidan o‘tkazildi. Ushbu bosqichda xodimlarning safarbarlik darajasi, himoya vositalari bilan ta’minlanganligi, asbob-uskunalarning sozligi hamda har bir a’zo o‘z vazifalarini qay darajada bilishi amaliy sinovdan o‘tkazildi.
3-o‘quv nuqtasi – kuchli zilzila oqibatida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan texnogen avariyalar ssenariysi asosida Markaziy dispetcherlik xizmati navbatchisining harakatlari ko‘rib chiqildi. Favqulodda vaziyatlarda xabar berish tizimi, ogohlantirish mexanizmlari sinovdan o‘tkazilib, sirena orqali “Yig‘in” signali berildi.
4-o‘quv nuqtasi – eng muhim bosqich bo‘lib, kuchli zilzila oqibatida ammiak saqlash omborida yuzaga kelgan shartli avariya ssenariysi asosida amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi. Bu jarayonda zararli moddaning tarqalishini bartaraf etish, jabrlanganlarni qutqarish, birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish, hududni zararsizlantirish va avariya-tiklash ishlarini tashkil etish bo‘yicha xizmatlarning hamkorlikdagi harakatlari muvofiqlashtirildi.
Tadbir yakunida, o‘quv mashqi davomida rahbariyat, fuqaro muhofazasi tuzilmalari va tezkor xizmatlarning o‘zaro hamkorlik darajasi yuqori baholandi

НА ПРЕДПРИЯТИИ ПРОВЕДЁН СПЕЦИАЛЬНО-ТАКТИЧЕСКИЙ УЧЕБНЫЙ ТРЕНИНГ
С целью повышения уровня промышленной безопасности и готовности к чрезвычайным ситуациям на предприятии был организован специально-тактический учебный тренинг. Мероприятие прошло согласно утверждённому плану на 4 учебных точках и наблюдалось руководством предприятия, а также представителями соответствующих структур.
1-я учебная точка – участникам были разъяснены цели и задачи тренинга, а также представлены системные меры, реализуемые на предприятии по предотвращению чрезвычайных ситуаций.
2-я учебная точка – проведён строевой смотр личного состава гражданской обороны и служб предприятия. На данном этапе проверялась мобилизационная готовность работников, обеспеченность средствами защиты, исправность оборудования, а также уровень знаний каждым сотрудником своих функциональных обязанностей.
3-я учебная точка – согласно сценарию во время сильного землетрясения и возможных техногенных аварий были отработаны действия дежурного Центральной диспетчерской службы. В ходе этапа протестированы система оповещения и механизмы предупреждения, после чего посредством сирены подан сигнал «Сбор» членам штаба ГО объекта и подразделениям гражданской обороны.
4-я учебная точка – ключевой этап тренинга. В рамках сценария условной аварии, возникшей в результате повреждения аммиачного хранилища после сильного землетрясения, были проведены практические действия по ликвидации последствий: локализация распространения вредного вещества, спасение пострадавших, оказание первой медицинской помощи, дезактивация территории и организация аварийно-восстановительных работ.
По итогам мероприятия действия руководства, подразделений гражданской обороны и оперативных служб получили высокую оценку. Предприятие признано готовым к выполнению поставленных задач в условиях чрезвычайных ситуаций.
Такие тренинги способствуют не только развитию практических навыков у работников, но и укреплению промышленной безопасности, экологической устойчивости и общего уровня безопасности общества.