O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI KONSTITUTSIYASI KUNI: “KONSTITUTSIYA - SUVEREN DAVLAT KAFOLATI”
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi 1992 -yilning 8 -dekabr kuni qabul qilingan. Uning qabul qilinganligida avvalambor xalq manfaati, inson qadri ustun qo‘yilgan. Hattoki, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi muqaddimasida “fuqarolarning munosib hayot kechirishini, millatlararo va konfessiyalararo totuvlikni, ko‘p millatli jonajon O‘zbekistonimizning farovonligini va gullab-yashnashini ta’minlashni maqsad qilgan holda ushbu Konstitutsiyani qabul qilamiz va e’lon qilamiz” deb ta’kidlab o‘tilgan.
“Farg‘onaazot” AJda konstitutsiyamiz qabul qilinganligining 32 yilligi munosabati bilan bayram tadbiri o‘tkazildi. Tadbirni jamiyat boshqaruvi raisi Dilshod Mannonov o‘zining tabrigi bilan ochib berdi. So‘ng Sharqiy-Harbiy okrug harbiy orkestr ijrosida davlatimiz madhiyasi yangradi.
Tadbirga tashrif buyurgan Farg‘ona viloyat prokuraturasi bo‘limi boshliq o‘rinbosari Muhsinjon G‘oyibov bizning konstitutsiyamiz, bizning – himoyamiz, farovon hayotimiz belgisi ekanligi hamda 2023- yilning 1- may sanasida O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilganligi, uning yangi tahriri tasdiqlanganligi to‘g‘risida to‘liq ma’lumotlar berib o‘tdi. Yangi O‘zbekistonimizning Yangi konstitutsiyasiga 10 ta asosiy o‘zgarish kiritilib, Konstitutsiya 6 bo‘lim, 27 bob va 155 ta moddadan iborat ekanligini aytib o‘tdi.
Shuningdek, tadbirda 9- dekabr Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni, 10-dekabr O‘zbekiston Respublikasi davlat madhiyasi qabul qilingan kun to‘g‘risida ma’ruza va ma’lumotlar berib o‘tildi.
Tadbirda, faxriy soqchilar ijrosida jangovor chiqishlar ko‘rsatildi. Konstitutsiyamiz tarixi va shakllanish bosqichlari haqidagi videorolik esa hammaga birdek manzur bo‘ldi.
Bayram dasturiga jamiyatning sexlari o‘rtasida “Biz bir bo‘lsak-yagona kuchmiz, birlashsak-vatanmiz” g‘oyasi ostida o‘tkazilgan “Ma’naviyat bo‘yicha yetakchi sex” ko‘rik-tanlovining taqdirlash marosimi yakun yasadi.

ПО СЛУЧАЮ ДНЯ КОНСТИТУЦИИ ПРОВЕДЕНО ТОРЖЕСТВЕННОЕ МЕРОПРИЯТИЕ
8 декабря — особенная дата для Узбекистана: в этот день страна отмечает День Конституции, символизирующий независимость, суверенитет и приверженность демократическим ценностям. Принятая 8 декабря 1992 года, Конституция Республики Узбекистан стала основой для политических, экономических и социальных преобразований, направленных на построение справедливого и процветающего общества. При её принятии приоритетными были интересы народа и ценность человеческой жизни. Эти основополагающие принципы нашли своё отражение и в преамбуле Конституции Республики Узбекистан, где подчёркивается: «… ставя целью обеспечение достойной жизни граждан, межнационального и межконфессионального согласия, благополучия и процветания многонационального родного Узбекистана, принимаем и провозглашаем настоящую Конституцию».
5 декабря, в актовом зале предприятия, состоялось праздничное мероприятие, посвященное 32-й годовщине принятия Конституции. Мероприятие открыл с приветственным словом председатель правления общества Дилшод Маннонов. Затем прозвучал государственный гимн Узбекистана в исполнении военного оркестра Восточного военного округа.
На торжественном мероприятии принял участие заместитель начальника отдела прокуратуры Ферганской области Мухсинжон Гоибов. Который в своей речи особо подчеркнул, что Конституция Республики Узбекистан является ярчайшим проявлением политико-правового мышления нашего народа, надёжным гарантом прав и свобод человека, чему свидетельствует принцип «Человек – общество – государство», взятый за основу в обновленной Конституции, так как в каждой статье отражены достоинства, права и свободы человека. Выступавший  также отметили, что в обновленной Конституции состоящей из 6 разделов, 27 глав и 155 статей, особое внимание уделено социальным вопросам, также подчеркнута роль государства в проявлении заботы семьям и детям, нуждающимся в социальной защите.
В ходе мероприятия состоялись показательные выступления почётного караула, а также был продемонстрирован видеоролик, посвящённый истории и этапам формирования Конституции, который вызвал живой интерес у участников мероприятия.
Завершилось торжественное мероприятие церемонией награждения победителей смотра-конкурса «Ведущий цех по духовно-просветительской работе», проходившего среди цехов общества.