ENG FAOL YOSH KITOBXON-2024
Bugun, joriy yilning 7-iyun kuni kitob va kitobxonlikni targ‘ib qilish natijasida xodimlar, ayniqsa yoshlar o‘rtasida ma’naviy-ma’rifiy, axloqiy, huquqiy tarbiyani yanada oshirish, milliy g‘oya targ‘ibotini kuchaytirish, shiddat bilan o‘zgarib borayotgan zamonamizda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar mohiyatini, milliy g‘urur va iftixor tuyg‘ularini singdirish, boy adabiy merosimizga nisbatan mehr-hurmatni kuchaytirish hamda korxona ravnaqiga hissa qo‘shadigan intellektual salohiyatga ega yosh kadrlar zahirasini yaratish maqsadida “Eng faol yosh kitobxon - 2024” ko‘rik-tanlovi o‘tkazildi.
Tanlovni yuqori saviyada o‘tkazish, shaffoflik va xolislikni ta’minlash uchun filologiya fanlari boʻyicha falsafa doktori, Koreya Xalqaro Universiteti professori Muqaddamxon Ehsanova, Ahmad Fargʻoniy nomidagi viloyat axborot -kutubxona markazi direktori  Husniyaxon Shermatova va Oliy Majlis Qonunchilik palatasi huzuridagi Yoshlar parlamenti a’zosi Shoxrux O‘ktamovlar taklif etildi.
Ishtirokchilar avvaldan tasdiqlangan, o‘qilishi lozim bo‘lgan kitoblar mutolaasidan 3 ta shart   bo‘yicha bellashdilar. Yig‘ilgan ballar natijalariga ko‘ra, 1-o‘rinni 44 bal bilan Aloqa sexi payvandchisi Feruza No‘monjonova, 2-  o‘rinni  43 bal bilan Mochevina ishlab chiqarish sexi laboranti Manzura Pozilova va 3-o‘rinni 40 bal bilan Markaziy kimyo laboratoriyasi laboranti Oydinoy Abduraximovalar egallab Kasaba uyushmasi qo‘mitasi hamda Yoshlar ittifoqi Kengashining qimmatbaho sovg‘alari va diplomlarini qo‘lga kiritdilar.

ПОДРОБНОСТИ КОНКУРСА «МОЛОДОЙ КНИГОЛЮБ-2024»
В целях широкого изучения и пропаганды творческого наследия великих ученых, поэтов и мыслителей в АО «Farg‘onaazot» по традиции ежегодно проводятся конкурсы любителей книги среди работников предприятия.
Проведение подобных конкурсов на предприятии, дало определенный импульс развитию читательской культуры среди работников предприятия и сегодня становиться престижным участие в столь значимых конкурсах.
В этом году в конкурсе «Молодой книголюб-2024» участвовали работники прошедшие отборочный этап конкурса в структурных подразделениях общества.
Членами жюри конкурса были, член Молодёжного парламента при Законодательной палате Олий Мажлиса Шохрух Уктамов, профессор филологии преподаватель узбекского языка Узбекско-корейского международного университета «KIUF» Мукаддам Эхсанова, директор Ферганского областного «Информационно-библиотечного центра имени Ахмада аль-Фаргони» Хусния Шерматова.
В соответствии с Положением о проведении конкурса молодые книголюбы должны были на первом этапе провести презентацию и ответить на вопросы жюри. На втором этапе конкурсанты должны были продемонстрировать свои знания в области узбекской и мировой литературы. Так по условиям данного этапа книголюбы должны были угадать название книги из приведённого отрывка, а также продолжить цитату. На третьем этапе каждый участник согласно задания должен был написать краткую аннотацию к литературному произведению.
Конкурс проходил в атмосфере высокой состязательности и всё же членам жюри необходимо было выбрать лучшего.
Все три условия были беспристрастно оценены членами жюри и оглашены результаты: получившая наибольшее количество балов в конкурсе работнице цеха Связи Ферузе Нумонжоновой было присуждено 1-место, лаборанту цеха по производству Мочевины Позиловой Манзуре было присуждено 2-место и почётное 3-е место заняла работница Центральной химической лаборатории Ойдиной Абдурахимова.
Призёры конкурса «Молодой книголюб-2024» были поощрены дипломами и ценными подарками Профсоюзного комитета и Совета Союза молодёжи предприятия.