"YANGI O'ZBEKISTONNING IBRATLI OILASI" KO'RIK-TANLOVI
Mamlakatimiz bo'ylab "15-may Xalqaro oila kuni" nishonlanayotgan bir pallada jamyatimizda ushbu sanaga bag'ishlanib "Yangi O'zbekistonning ibratli oilasi" shiori ostida ko'rik-tanlov tashkil etildi.
Tanlov nizomiga asosan ishlab chiqarish sexlarida  ishlab kelayotgan oilalar ishtirok etishi belgilab qo'yilgan edi. Ishtirokchilar 3-shart bo'yicha bellashdilar. 1- "Tanishuv" shartida oilalar o'zlarini tanishtiradilar va mustaqillik yillarida Prezidentimizning rahnamoligida oila va xotin -qizlarni qo'llab-quvvatlash hamda Yoshlarga oid Davlat siyosatining ijrosi, olib borilayotgan islohotlar to'g'risida fikr yuritdilar.
Ikkinchi "Oila ma'naviyati" shartida esa Oila va xotin -qizlarni qo'llab -quvatlash sohasidagi Prezidentimiz tomonidan chiqarilayotgan farmon va qarorlar, Oila kodeksi, "Bolalar huquqlari va kafolatlari to'g'risida"gi Konvensiya, Mehnat kodeksi, korxona jamoa shartnomasi hamda tashkiliy qo'mita tomonidan tuzilgan mantiqiy savollarga javob berdilar. So'nggi 3-shartda esa ishtirokchlar o'z qobiliyati va iste'dodini namoyon etgan holda "Mening oilam" videoroligini hozirgi kundagi dolzarb masalalar huquqbuzarlik, jinoyatchilik, giyohvandlik, diniy ekstremizm, oiladagi salbiy holatlar, qaynona -kelin munosabatlari, ajralishlarning oldini olish, farzandlar tarbiyasidagi mas'uliyatsizlikni sahna ko'rinishi orqali yoritib beradilar.
Tadbirni holis o'tishini ta'minlash uchun rahbariyat tomonidan tasdiqlangan hakamlar hay'ati a'zolari baholash me'zoniga ko'ra 5 ballik tizimda baholab bordilar.
Ko'rik-tanlov natijalariga ko'ra, 1- o'rinni 70 bal bilan "Ismoilovlar oilasi", 2-o'rinni 67 bal bilan "Saidovlar oilasi" va 3-o'rinni 64 bal bilan "Shokirovlar oilasi" egallalab, diplomlar va qimmatbaho sovg'alar bilan taqdirlandilar. Shuningdek, o'zining faol ishtiroki uchun "Rasulovlar oilasi"ga faxriy yorliq va esdalik sovg'a ulashildi.

ПОДРОБНОСТИ КОНКУРСА «ОБРАЗЦОВАЯ СЕМЬЯ»
Как и в большинстве стран мира в Узбекистане 15-мая широко отмечают Международный день семьи, по традиции в этот день проводятся конференции, круглые столы, дискуссии, форумы и культурно-массовые мероприятия.
Одно из таких мероприятий прошло 15 мая в АО «Farg‘onaazot». В конкурсе «Образцовая семья» приняли участие семья Саидовых из цеха Централизованного ремонта электрооборудования, семья Шокировых из Хозяйственного цеха, семья Исмоиловых и семья Расуловых из цеха Хлорат-магниевого дефолианта.
Конкурс был организован отделом по социальному развитию и работе с общественностью при активном содействии общественных организаций предприятия. Судейство в конкурсе осуществляло авторитетное жюри из числа работников предприятия. Необходимо отметить что данный конкурс проходил в три этапа. По правилам конкурса в первом этапе каждая семья должна была провести знакомство со своей семьёй путём подготовленной презентации. На этом этапе представители каждой семьи в интересной форме рассказывали об истории создания своей семьи, о достижениях, также ими были предоставлены слайды из фото и видео материалов семейного архива.
На втором этапе конкурса под названием «Семейная духовность», участники ответили на вопросы по билетам касательно указов, решений по поддержке семьи, Семейного кодекса, Конвенции о правах и гарантиях детей, Коллективного договора, Трудового кодекса, составленные оргкомитетом конкурса.
В третьем этапе конкурса «Свободная тема» участники продемонстрировали свои артистические способности и таланты, предоставив на суд жюри сцены из семейной жизни на котором осветили актуальные вопросы предотвращения разводов, семейных взаимоотношений, обычаев и пороков, а также родительской ответственности в воспитании детей.
Выступления участников были оценены членами жюри по 5-бальной системе. По результатам подсчета баллов 1-место было присуждено семье Исмоиловых из цеха ХМД, 2-место было присуждено семье Саидовых из цеха ЦРЭО, 3 место поделили семья Шокировых из Хозяйственного цеха и семья Расуловых из цеха ХМД. Победители и активные участники конкурса «Образцовая семья» были награждены почетными грамотами и ценными подарками профсоюзного комитета предприятия.