ISCHI-XODIMLARNING HUQUQIY SAVODXONLIGINI VA IJTIMOIY-SIYOSIY MADANIYATNI YUKSALTIRISHGA BAG‘ISHLANGAN TADBIR O‘TKAZILDI
Bugun, korxona majlislar zalida ishchi-xodimlarning huquqiy savodxonligini oshirish, ijtimoiy-siyosiy madaniyatini rivojlantirish hamda faol fuqarolik pozitsiyasini shakllantirishga qaratilgan muhim ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Kasaba uyushma qo‘mitasi raisi Ilhom Abduvoxidov, Respublika ma’rifat targ‘ibotchilar jamiyati a’zosi, mehnat faxriysi Shavkat Tuychiyev, Farg‘ona viloyati Ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi bosh mutaxassisi Dilshodjon Saydaliyev, shuningdek jamiyatning tarkibiy bo‘linmalarida faoliyat yuritayotgan ishchi-xodimlar ishtirok etdi.
Tadbir doirasida mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotidagi muhim voqeliklar — O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 26-dekabr kuni Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasi hamda 2026-yil 13-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan Xavfsizlik kengashining mamlakat harbiy xavfsizligi va mudofaa salohiyatini mustahkamlash masalalariga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilishi yuzasidan atroflicha axborot berildi.
Uchrashuv jarayonida Murojaatnomada belgilangan strategik ustuvor yo‘nalishlar, davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish, milliy xavfsizlikni ta’minlash, mudofaa qobiliyatini mustahkamlash hamda ijtimoiy barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan vazifalarning mazmun-mohiyati ishchi-xodimlarga batafsil tushuntirildi.
Shuningdek, korxona Komplaens xizmati boshlig‘i G‘ofurjon Jabborov o‘z chiqishida ishchi-xodimlar o‘rtasida siyosiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirish, normativ-huquqiy hujjatlar mazmunini anglash, va shu bilan birga korporativ boshqaruv va ochiqlik tamoyillariga sodiqlikni kuchaytirish muhim ahamiyat kasb etishini alohida ta’kidladi.

ПРОВЕДЕНО МЕРОПРИЯТИЕ, ПОСВЯЩЁННОЕ ПОВЫШЕНИЮ ПРАВОВОЙ ГРАМОТНОСТИ И ОБЩЕСТВЕННО-ПОЛИТИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ РАБОТНИКОВ
Сегодня в конференц-зале предприятия состоялось важное просветительское мероприятие, направленное на повышение правовой грамотности работников, развитие их общественно-политической культуры, а также формирование активной гражданской позиции.
В мероприятии приняли участие председатель профсоюзного комитета Ильхом Абдувохидов, член Республиканского общества просветителей, ветеран труда Шавкат Туйчиев, главный специалист Управления духовности и просвещения Ферганской области Дилшоджон Сайдалиев, а также работники структурных подразделений общества.
В рамках встречи была представлена развернутая информация по ключевым событиям общественно-политической жизни страны, в том числе по Посланию Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана от 26 декабря 2025 года, а также по итогам расширенного заседания Совета безопасности, состоявшегося 13 января 2026 года, посвящённого вопросам укрепления военной безопасности и оборонного потенциала страны.
В ходе мероприятия участникам были подробно разъяснены стратегические приоритеты, обозначенные в Послании, задачи по повышению эффективности государственного управления, обеспечению национальной безопасности, укреплению обороноспособности, а также поддержанию социальной стабильности.
Кроме того, руководитель комплаенс-службы предприятия Гофуржон Джаббаров в своём выступлении особо подчеркнул значимость повышения уровня политического сознания и правовой культуры работников, глубокого понимания нормативно-правовых актов, а также укрепления приверженности принципам корпоративного управления, прозрачности и добросовестного исполнения служебных обязанностей.