KENG KO‘LAMLI MAXSUS-TAKTIK O‘QUV MASHQI O‘TKAZILDI
Tadbir rejaga muvofiq 5 ta o‘quv nuqtasida o‘tkazilib, jarayon korxona rahbarining birinchi o‘rinbosari Umidillo Millabayev, Farg‘ona viloyati hokimligi guruh rahbari Kamolov Yusufjon, Farg‘ona viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari podpolkovnik Kochkarov Azizbek, Farg‘ona viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi radiatsion, kimyoviy va tibbiy-biologik muhofazani tashkil etish bo‘limi boshlig‘i mayor Shodmonov Elyorjon hamda tegishli tuzilmalar vakillari tomonidan kuzatildi.
1-o‘quv nuqtasi – ishtirokchilarga mashqning maqsad va vazifalari, shu bilan birga korxonada favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida axborot berildi.
2-o‘quv nuqtasi – fuqaro muhofazasi tuzilmalari va xizmatlarning shaxsiy tarkibi saf ko‘rigidan o‘tkazildi. Ushbu bosqichda xodimlarning safarbarlik darajasi, himoya vositalari bilan ta’minlanganligi, asbob-uskunalarning sozligi ko‘rib chiqildi.
3-o‘quv nuqtasi – kuchli zilzila oqibatida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan texnogen avariyalar ssenariysi asosida Markaziy dispetcherlik xizmati navbatchisining fuqaro muhofazasi tuzilmalariga, rahbariyatga hamda hamkorlikdagi xizmatlarga xabar berish borasida harakatlari ko‘rib chiqildi. Favqulodda vaziyatlarda xabar berish tizimi, ogohlantirish mexanizmlari sinovdan o‘tkazilib, sirena orqali “Yig‘in” signali berildi.
4-o‘quv nuqtasi – muhim bosqich bo‘lib, kuchli zilzila natijasida jamiyat hududida joylashgan ammiak saqlash omborida yuzaga kelgan shartli avariya ssenariysi asosida amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi. Bu jarayonda zararli moddaning tarqalishini bartaraf etish, jabrlanganlarni qutqarish, birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish, hududni zararsizlantirish va avariya-tiklash ishlarini tashkil etish bo‘yicha xizmatlarning hamkorlikdagi harakatlari amaliy sinovdan o‘tkazildi.
5-o‘quv nuqtasi tadbir yakuni bo‘lib, unda bir guruh tezkor xizmatlarning vakillari fidokorona xizmatlari uchun korxona rahbariyati tomonidan tashakkurnoma hamda esdalik sovg‘alari topshirildi.

ПРОВЕДЕНО ШИРОКОМАСШТАБНОЕ СПЕЦИАЛЬНО-ТАКТИЧЕСКОЕ УЧЕНИЕ
С целью повышения уровня промышленной безопасности и готовности к чрезвычайным ситуациям на предприятии был организован специально-тактический учебный тренинг. Мероприятие прошло согласно утверждённому плану на 5 учебных точках и наблюдалось руководством предприятия, а также представителями соответствующих структур.
1-я учебная точка – участникам были разъяснены цели и задачи учения, а также представлена информация, о реализуемых мерах на предприятии по предотвращению чрезвычайных ситуаций.
2-я учебная точка – проведён строевой смотр личного состава гражданской обороны и служб предприятия. На данном этапе проверялась мобилизационная готовность работников, обеспеченность средствами защиты, исправность оборудования.
3-я учебная точка – согласно сценарию во время сильного землетрясения и возможных техногенных аварий были отработаны действия дежурного Центральной диспетчерской службы. В ходе этапа протестированы система оповещения и механизмы предупреждения, после чего посредством сирены подан сигнал «Сбор» членам штаба ГО объекта и подразделениям гражданской обороны.
4-я учебная точка – ключевой этап учения. В рамках сценария условной аварии, возникшей в результате повреждения аммиачного хранилища после сильного землетрясения, были проведены практические действия по ликвидации последствий: локализация распространения вредного вещества, спасение пострадавших, оказание первой медицинской помощи, дезактивация территории и организация аварийно-восстановительных работ, а также проверен уровень знаний каждым сотрудником своих функциональных обязанностей.
5-я учебная точка – стало завершение учения, в ходе которого руководством предприятия была награждена группа представителей экстренных служб памятными подарками и дипломами, за их самоотверженный труд.