Jamiyatimizning majlislar zalida Davlat Rahbarimizning 2022 yil 15 mart oyida “Nuroniylarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning turmush darajasini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosi yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda bir qator mutasaddi xodimlar, korxonaning sex va bo‘limlarida xozirda faoliyat olib borayotgan kengashi a’zolari hamda jamoat tashkilotlari ishtirok etishdi.
Yig‘ilish korxonaning Nuroniylar Kengashi tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, unda kengash raisi Abdulbakir Ortiqov so‘ngi yillarda nuroniylar bilan ishlash masalalari, faoliyat natijalari, istiqboldagi rejalari bo‘yicha atroflicha ma’lumot berib o‘tdi. Shu o‘rinda, yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan qaror bilan yig‘ilish qatnashchilarini tanishtirib o‘tdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra nuroniy va faxriylarimiz bilan ishlash, ularni e’tirof etish maqsadida chora-tadbir ishlab chiqilgan. Unga ko‘ra joriy yilda turli sayohatlar, suhbatlar uyushtirilishi, yakka – yolg‘iz keksalarning holidan xabar olish, ularga moddiy va ma’naviy yordamlar ko‘rsatish tadbirlari, korxonada uzoq yillar ishlab korxona ravnaqiga munosib hissa qo‘shgan nuroniylar va o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan yolg‘iz yashaydigan keksalarni har yili korxona tasarrufidagi DSDS reabilitatsiya bo‘limida navbat asosida bepul sog‘lomlashtirish kabi savobli ishlar tashkil etish ko‘zda tutilgan.

ВСЕСТОРОННЯЯ ПОДДЕРЖКА ВЕТЕРАНОВ ТРУДА НАША ОБЩАЯ ЗАДАЧА
16 июня 2022 года в актовом зале АО «Farg‘onaazot» состоялось заседание, посвящённое реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 15 марта 2022 года «О дополнительных мерах по всесторонней поддержке и повышению уровня жизни старшего поколения». Заседание открыл и вёл председатель Совета «Нуроний» Абдулбоки Ортиков, на котором участвовали ответственные сотрудники и члены Совета «Нуроний» осуществляющие свою трудовую деятельность в цехах и отделах предприятия.
В своем вступительном слове Абдулбакир Ортиков дал подробную информацию об итогах деятельности Совета «Нуроний» за последние годы и планах на будущее. Также в ходе совещания ознакомил собравшихся с планом мероприятий на текущий год, исходя из задач, изложенных в постановлении Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по всесторонней поддержке и повышению уровня жизни старшего поколения». В соответствии с планом мероприятий будут организованы экскурсионные поездки по историческим местам республики, также предусмотрено посещения пожилых граждан и представителей старшего поколения, которые долгие годы трудились на нашем предприятии, оказание им материальной и моральной поддержки. Кроме того, предусмотрено в порядке очерёдности обеспечение оказания бесплатной медицинской помощи в реабилитационном отделении ЛОДЦ предприятия.
Подводя итог заседанию А. Ортиков сказал следующее: «Забота о ветеранах, труда которые плечом к плечу трудились вместе с нами долгие годы и сегодня находятся на заслуженном отдыхе является нашей общей задачей».