“Farg’onaazot” акциядорлик жамияти футбол жамоаси “Бош вазир кубоги-2020” мусобақаларида иштирок этади
Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 2019 йил 4 сентябрда жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш, халқаро мусобақаларга тайёргарликни кучайтириш масалаларига бағишлаб ўтказилган видеоселектор йигʻилишида вазирликлар, идоралар ва хўжалик бирлашмалари ҳамда ҳудудлардаги йирик корхона ва ташкилотларнинг марказий аппарати ходимлари ўртасида турли оммавий маданий ва спорт тадбирлари, жумладан “Бош вазир кубоги” мусобақасини ўтказиш вазифаси юклатилган эди.
Мазкур топшириқнинг ижросини таъминлаш мақсадида Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ташаббуси билан жорий йилнинг 4-12-октябрь кунлари вазирликлар, идоралар, хўжалик бирлашмалари, йирик корхона ва ташкилотларнинг ходимлари ўртасида футбол мусобақалари ташкил этилмоқда.
Шунга асосан «Бош вазир кубоги» мусобақаларида “Farg’onaazot” акциядорлик жамияти ҳам иштирок этмоқда.
“Бош вазир кубоги-2020” мусобақалари ўтган йилги каби 11х11 форматда ўтказилади. Ҳар бир жамоа таркибидан 15 нафардан футболчи, битта жамоа бошлиғи ва мураббий ўрин олади. Ўйинчи алмаштириш чекланмаган, яъни худди хоккей ёки бошқа ўйин турларидаги каби такрорий алмаштириш ҳам бор. Ўйинлар 25 дақиқадан иборат икки бўлим давом этади.
Холислик ва шаффофлик мезонлари асосида ўтган қуръа натижаларига кўра жамоалар ўз рақибларини билиб олишди. Қуръа натижаларига кўра “Farg’onaazot” акциядорлик жамияти футбол жамоаси, “Ёшлик” жисмоний тарбия ва спорт жамияти ҳамда Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси Марказий Кенгаши жамоалари ўртасидаги ўйин ғолибига қарши баҳс олиб боради.

Футбольная команда АО «Ферганаазот» примет участие в Кубке Премьер-Министра 2020
Как известно, 4 сентября 2019 года под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в режиме видеоконференции по вопросам развития физической культуры и спорта, усиления подготовки к международным соревнованиям были проведены различные общественно-культурные и спортивные мероприятия среди сотрудников министерств, ведомств и бизнес-объединений. включая Кубок премьер-министра.
Для обеспечения выполнения этой задачи по инициативе Министерства физической культуры и спорта с 4 по 12 октября текущего года проводятся футбольные соревнования среди сотрудников министерств, ведомств, бизнес-ассоциаций, крупных предприятий и организаций.
На этой основе ОАО «Ферганаазот» также участвует в Кубке премьер-министра.
Кубок Премьер-Министра 2020 пройдет в формате 11х11, как и в прошлом году. Каждая команда состоит из 15 игроков, одного руководителя и тренера. Замена игроков не ограничена, то есть есть повторяющиеся замены, как в хоккее или других типах игр. Игра длится двумя секциями по 25 минут.
Исходя из критериев беспристрастности и прозрачности, команды познакомились со своими соперниками по результатам жеребьевки. По результатам жеребьевки «Ферганаазот» сыграет с победителем матча между футбольной командой, обществом физической культуры и спорта «Ёшлик» и Центральным советом Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш».